Loading...
Russian

Çağrı Merkezi / +90 548 859 00 09

Kuzey Kıbrıs

Anasayfa Kuzey Kıbrıs
Sevdiklerinizle Paylaşın

Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs'tan Mülk Satın Alma Rehberi

Kuzey Kıbrıs’ta sadece yaşamak için değil, yatırım amaçlı olarak da mülk almayı düşünebilirsiniz. Tabii aklınıza ‘Kuzey Kıbrıs’ta Mülk satın almak güvenli mi?’ sorusu düşebilir. Ancak bu sorunun yanıtı oldukça basittir: Elbette!

SATINALMA PROSEDÜRÜ

Adanın bölünmesinden sonra, 1974’te Kuzey Kıbrıs kendi kurallarını ve düzenlemelerini geliştirdi ve devir prosedürleriyle ilgili olarak Kıbrıslı Türkler tarafından farklı bir yasal sistem oluşturuldu. Açıklanması gereken ilk ve öncelikli konu, bugün KKTC’de bulunan çeşitli tapu çeşitleridir. Çeşitli Tapu Sicilleri aşağıdaki gibidir.

Kuzey Kıbrıs - Koçan - Tapu Çeşitleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  kamulaştırılmış mülklere ‘exchange’ denilir. Yeni yapılmış ve yapılmakta olan satılık evlerin bir kısmı bu niteliğe sahiptir. Bununla birlikte, KKTC Hükümeti tarafından kiralanan mülklerin çoğu da benzer niteliktedir.  Diğer tüm mülk ve arsalar, aşağıda açıklayacağımız üç tapu türünden birine sahiptir. Bu tapu çeşitlerinin risk oranı ile orantılı olarak fiyat aralıkları mevcuttur. Kuzey Kıbrıs’ta mülk alma süreciniz, ilgilendiğiniz mülkün tapu çeşidine göre değişiklik gösterir.

Türk Koçanı – Tapu

Bu tipmülkler 1974 öncesi de Kıbrıslı Türklere ait kadar Kıbrıslı Türk ya da yabancılara ait arazi uluslararası toplum tarafından kabul edilmektedir. % 100 garantili mülklerdir.

Eşdeğer(Exchange)  Koçan  – Tapu

1974 öncesinde Kıbrıs’lı Rumlara ait bu arsalar, 1974 sonrasında, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta bıraktıkları malların yerine sahip oldukları mülkler ve arsalardır.

Tahsis Koçan – Tapu

1974 sonrasında, KKTC hükümeti tarafından, askerlik görevlerini başarı ile tamamlamış kişilere ve yurtdışından gelen şahıslara adaya yerleşmeleri için verdiği gayrimenkul koçanlarıdır. KKTC devleti garantisi altındadır.Kuzey Kıbrıs’tan mülk satın alma tüm yerli ve yabancılar için yasal ve garantili bir işlemdir.

18 yaşın altındaki çocukların ikamet izni istemediğini lütfen unutmayın. Bu sadece yetişkinler için geçerlidir. Bu nedenle, KKTC’ye taşınan ailelerin, ailenin yetişkin üyelerine ikamet başvurusunda bulunmaları yeterlidir. KKTC’de bir çocuğu doğuran vatandaş olmayan kimseler, çocuğun doğumunun menşei olan ülkesinin elçiliğine veya konsolosluğuna bildirimde bulunup buna dair mektup aldıktan sonra elçilik veya konsolosluk görevlerini yerine getirmek için çocuklarının doğumlarını kaydetmek için yaşadıkları bölgedeki Kaymakamlık’a başvurmaları gerekecektir.

Oturma izninin size yalnızca KKTC’de yaşamanıza izin verdiğini dikkate almak önemlidir. Size çalışma veya KKTC’de bir iş kurma hakkı vermez. Bunları yapmak için bir çalışma izni veya bir iş kurmak için izin gerekecektir. Oturma izni 1 yıllık bir süre için geçerlidir. Her yıl aynı prosedür izlenerek yenilenmelidir (hastane kontrolü hariç).

Ardından polis sizi Lefkoşa Devlet Hastanesine veya bir sağlık testi için bu işi yapmak üzere ruhsat almış bazı kliniklere sevkedecektir. Testlerle, HIV, hepatit ve TB gibi bulaşıcı hastalıkları kontrol edilecek. Sağlık testinizi yaptıktan sonra, sonuçları  açmadan Lefkosa’daki göçmenlik bürosuna ikamet iznini pasaportunuza damgalaması için götürün. Göçmenlik bürosuna Muhaceret Dairesi adı verilir.

 • Orijinal pasaport ve fotokopi
 • Adınıza mülkiyet adına tapu var ise, tapu (orijinal) ve fotokopi. Satış Sözleşmesi uyarınca bir mülk satın aldıysanız, ancak mülke tapu alma hakkınız yoksa, Satış Sözleşmeleri (orijinal) ve fotokopi. Kiralanmış konaklama yerinde yaşıyorsanız Kiracılık Anlaşması (orijinal) ve fotokopi.
 • Köyünüzde oturduğunuzu söyleyen yerel köy muhtarınızdan bir mektup alınmalıdır. Bu mektubun adı Ikametgah Belgesi’dir.Muhtarınızı genellikle, yerel belediye binasında veya postaneye yakın köyün merkezinde bulabilirsiniz.
 • Kendinizi KKTC’de çalışmadan kendinizi desteklemenizi sağlayacak yeterli miktarda veya düzenli geliri olan bir KKTC banka hesabına sahip olduğunu gösteren banka belgeleri.
 • 2 pasaport fotoğrafı
 • 6 TL pullar (Damga Pulu Türkçe) (gerekli miktar sürekli değişiyor, dolayısıyla yanınızda fazladan pul bulundurmalısınız).

Bir kişi KKTC’ye girdiğinde, pasaportu giriş limanında damgalanır ve bu kişinin çalışmadan turist vizesi (genellikle üç ay) ile belirtilen süre boyunca KKTC’de kalmasına izin verilir. Bu sürenin bitiminde, o kişinin KKTC’den ayrılması gerekir aksi halde ağır cezalarla karşı karşıya gelir.  Bu nedenle turist vizesinden daha uzun süre kalmak isteyen şahıslar ikamet izni için başvurmalıdırlar.  Bunu elde etmek için ilk başvurulacak yer yerel polis karakolunun göç departmanıdır. Polise aşağıdaki belgeleri vermeniz gerekecek:

Avrupa Birliği yasaları ve düzenlemeleri KKTC’de uygulanmadığından; Avrupa Birliği vatandaşları hala yurttaşlık prosedürünü diğer uyruklular gibi takip etmek zorundadır. AB Vatandaşları için KKTC’de ikamet etme ve çalışma hakkı yoktur.

KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDE İKAMET

 • Tapu Sicili Transferi Ücreti-3%
 • Vergi% 5
 • Damga Vergisi-0.5%

Vergi oranları şu şekildedir:

Sözleşme tarihinden 21 gün önce ödenmesi gereken damga vergisi hariç vergiler, satın alma izninizin verilmesinden ve tapuların adınıza transfer edildikten sonra genellikle  işlem bitiminde ödenecektir. Bununla birlikte, bazı satıcılar mülkün teslim tarihi itibariyle satış fiyatından KDV ödenmesini istemektedir.

Satın alma işleminde hangi vergilerin ödenmesi gerekiyor ve bunlar ne zaman ödenecek?

Bu, sözleşmeli satış şartlarına bağlıdır. Avukatınız mülkiyet hakkını almadan önce satmanıza izin veren bir madde eklemek için satıcı ile görüşebilir. Avukat, sizinle satıcı arasında ve sözleşme kapsamındaki tüm hak ve yükümlülüklerinizi yeni alıcıya atayan yeni alıcılar arasında imzalanacak bir sözleşme hazırlar.

Satın alma iznimi almadan önce mülkümü satabilir miyim?

Hayır. Mülkünüz tamamlandıktan sonra, mülkünüze el koyup taşınabilirsiniz. Sözleşmeler taraflar arasında değiştirildikten ve Tapu Dairesine kaydedildikten sonra, maddi menfaat ve sözleşme haklarını kazanacaksınız. Sözleşmeyi kayıt altına almanız, mülkünüzün satılmamasından veya üçüncü bir kısma aktarılmasından ve müteakip konutlara mülke konulmasından korunmanıza yardımcı olur.

Mülkümün içine geçmeden önce satın alma iznimi beklemem gerekiyor mu?

Bu işlem biraz zaman alabilir – şu andaki tahminler yaklaşık iki yıldır. Süreç, Tapu Sicili, Göçmenlik ve Askerlik alanlarından yapılmaktadır. Lütfen satın alma izni almak için ülkenizden bir Ceza Kayıt Bürosu Bilgilendirme Raporu hazırlamanız gerektiğini unutmayın.

Satın alma izni süreci ne kadar sürer ve bunun ne gibi bir önemi vardır?

Hayır. Karı koca bir hane olarak sayılır ve mevcut mülk kısıtlamaları hane başına bir mülktür.

Eşim ve ben birer mülk satın alabilir miyim?

İki mülk için satış sözleşmesini adınıza imzalayabilirsiniz; Ancak, bir mülkün satın alınması izni için başvuruda bulunabilir ve mülkün tek bir mülkiyet hakkına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, mülkiyet hakkına sahip olmak ve mülkiyetini sizin menünüzde tutmak için bir adayı (bu kişi arkadaşınız veya akrabanız veya tanıdığınız ve güvendiğiniz birisi olmalıdır) bulmanız veya bir KKTC şirketini kurmanız gerekir. .Lütfen daha güvenli bilgi için avukatınıza danışın.

KKTC vatandaşı değilim, ancak KKTC’de iki mülk satın almak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

KKTC’DE MÜLKİYET SATIN ALMADA SIKÇA SORULAN SORULAR

Satın alma izninin alınması uzun süren bir işlemdir ve iki yıla kadar sürebilir ancak bu sözleşme değiştirildiğinde yeni mülkünüze sahip olamayacağınız anlamına gelmez.

 1. a) Satıcı, gayrimenkulün tescilli mülk sahibi olduğu teyit etmek için ilgili Tapu Dairesinde arazi kayıt araştırması yapacak, mülkün herhangi bir avukatlık, ücret ya da taahhütten arınmış olacağını; Belgeleri inceleyecek ve ilgili inşaat ruhsatlarının, inşaat izin ve onaylarının elde edildiğini kontrol edecektir.
 2. b) Haklarınızı ve çıkarlarınızı korumak için Avukat satış şartlarını, tamamlanma tarihlerini, ödeme planını ve her iki tarafın demirbaş ve teçhizatlarını, sorumluluklarını ve varsayılan cezalar ile tazminat hükümlerini tanımlayan özel şartlar uyarınca bir Satış Sözleşmesi hazırlar .Sözleşme size ve satıcınıza gözden geçirilmek üzere verilecektir ve her iki tarafın içeriklerden memnun olması durumunda sözleşme imzalanacaktır.
 3. c) Avukat, araştırmanın sonuçlarından memnun olduğunda sözleşme imzalanır ve değiştirilirse, Bölge Tapu Dairesine Sake Sözleşmesini kaydettirmeye devam eder. Sözleşmenin imzalanmasından sonraki 21 gün içinde Tapulu Belediye Mülkünde gayrimenkul alımına ilişkin tüm satış sözleşmelerinin tescili ve mülk değerinin% 0,5’i oranında ödenmesi zorunludur. Sözleşmeyi kayıt altına almanız, mülkünüzün satılmasına veya üçüncü bir kısma aktarılmasına ve müteakiben verilecek borcun mala konulmasına karşı korunmanıza yardımcı olur.
 4. d) KKTC yasaları uyarınca KKTC dışında yaşayan Vatandaşlar, mülkün yalnızca bir konuttan oluşması koşuluyla, her evde en fazla 5 dönüm alana kadar tek bir mülkiyet hakkına sahip olma hakkına sahiptir ve bu mülkiyet devir zamanı (bir şirket kurmadığınız veya yerel bir şahsa güvenmediğiniz sürece)tamamlanır.  Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs’ın (KKTC) Taşınmaz Mal Edinimi ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) Kanunu (KKTC), KKTC dışındaki her vatandaşın, kendi adlarına kayıtlı mülkiyet unvanı almadan önce KKTC Bakanlar Kurulu’ndan Satın Alma İzni almasını şart koşmaktadır. Avukat sizin adınıza bir satın alma izni başvurusu yapacak ve başvurunuz tamamlanıncaya kadar başvuruyu takip edecektir.
 5. e) Bakanlar Kurulu, arazi aramalar, askeri aramalar ve göçmenlik yetkilileri aramalarını içeren ilgili araştırmaları yapacaktır. Bakanlar Kurulu’nun, iyi karakterden ve sabıka kaydı bulunmadığından emin olması gerekmektedir.. Bunların tatmin edici olması koşuluyla satın alma izni verilecektir. Avukat iznini verdikten sonra size bildirecek ve gerekli arazi kayıt defteri değerleme formlarını dolduracaktır. Bitirme vade vergileri ödenecek ve Avukat, daha sonra tapuyu isminize devretmeye teşvik edecektir.

Avukatlık hizmetlerinin genel ilkeleri şunlardır:

Lütfen ayrıca, daha fazla dokümantasyonun Kara Para Aklama ile Mücadele Tüzükleri uyarınca gerekli olabileceğini unutmayın.

 • tam pasaport / tam sürücü belgesi
 • yakın tarihli banka dekontu / kamu hizmeti fonu (3 aydan daha uzun değil)

Yakın tarihli mevzuatın bir sonucu olarak, Avukat, ayrıca sizin adınıza çalışmaya başlamadan önce kimliğinizi belirlemeniz istenecektir.Gerekli kimlik belgeleri şunlardır:

Avukatla yapılan ilk görüşmede, satın almayı seçtiğiniz mülkün özelliklerini alacak ve satın alma fiyatı, ödeme planı ve satışta bulunan herhangi bir öğe ile ilgili olarak satıcıyla yaptığınız herhangi bir resmi olmayan sözleşmeye bakacaktır. Ödemek zorunda kalacağınız vergi ve harçlar da dahil olmak üzere takip etmeniz gereken prosedürü açıklayabilir ve işlemlerinizin güvenli ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için sizin adınıza yapılan soruşturmalara katılabilir. Bu aşamada,  uzun süre Kuzey Kıbrıs’tan uzaktaysanız Belgelerinizi imzalamak üzere sizin adınıza hareket edebilmesini sağlamak için, sizin tarafınızdan bir avukat bulundurulması da gerekebilir.

BİR MÜŞAVİR NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Tüm Satış Sözleşmesi, imzalandıktan sonraki 21 gün içinde İlçe Tapu Dairesinde tescil edilmek zorundadır ve kayıt işlemi yapılmadan önce Damga Vergisi’nin% 0,5 oranında ödenmesi zorunludur.

Vergi Dairesine ödenecek ve mülkün sözleşme bedeli üzerinden hesaplanan Damga Vergisi. Genel olarak Damga Vergisi, Alıcı tarafından ödenecektir, ancak bu Taraflar tarafından her zaman Satılık Sözleşmedeki ekspres bir madde ile değiştirilebilir.

Pul vergisi

Tapu Müdürlüğü mülkiyet değerini değerlendirmek için tapu devrinden önce Sözleşmeyi görüşür ve değerlendirilen değere dayanarak Transfer Ücreti’ni hesaplar.

Tapu devri gerçekleşmeden hemen önce Tapu Sicil Müdürlüğü’ne ödenecek Ücretler genellikle alıcı tarafından ödenir ve şu an mülkün değerlendirilmiş değerinin% 6’sından % 3’üne düşürülmüştür.

Transfer ücreti

Bu, Satıcının (malın mülkiyetine, mülkiyet hakkına sahip olan şahsa mülkün yalnızca sözleşmeye mülkiyetinde veya mülkiyetinde olmaması) Vergi Dairesi tarafından bir “Profesyonel Satıcı” (ticaretin nitelikli olup olmadığı) olduğu kabul edilir kar). Satıcı, bir Profesyonel Satıcı olarak kabul edilirse, işlem KDV’ye tabi olmayacaktır.

KDV’nin ödenmesi, işlemin KDV’ye tabi olup olmadığına bağlıdır.

Vergi Dairesi, Satış Sözleşmesinin bir nüshasının bir nüshanın devredilmesinden önce sunulmasını ister. Daha sonra KDV, mülkün Sözleşme değerine dayanarak hesaplanır ve şu an% 5’tir.

KDV

Vergi Dairesi, Satış Sözleşmesinin bir nüshasının bir nüshanın devredilmesinden önce sunulmasını ister. Ardından, mülkün değerlendirilen değerine dayanan Sermaye Kazanç Vergisi’ni hesaplar ve bu da % 4’tür.

Vergi Dairesine ödenecek Sermaye Kazanç Vergisi (Stopaj) genelde Satıcı tarafından ödenecektir, Ancak bunlar Taraflarca her zaman Satılık Sözleşmede ekspres bir madde ile değiştirilebilir.

Sermaye Kazanç Vergisi

Bu vergilerle yapılan her türlü mülk satış ve alım işleminde dört ana vergi vardır:

MÜLKİYET PAKETİNE İLİŞKİN VERGİ

KKTC vatandaşı olmak daha karmaşıktır. Vatandaşlık, annesi veya babası bir Kıbrıslı Türk olan veya bir Kıbrıslı Türk’le evli olan kişilere verilir. Şu anda parlamentoda, yabancı uyrukluların KKTC’ye 10 yıl ikamet ettikten sonra KKTC vatandaşı olmalarına izin verecek yeni bir kanun var.İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! +90 548 859 00 09

Copyright © 2019. Her Hakkı Saklıdır.